Rodzaje gniazdek elektrycznych

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne kojarzą się nam przede wszystkim z elementem przymocowanym do ściany, do którego można włożyć/umieścić wtyczkę odbiornika prądu, np. od odkurzacza.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów gniazdek, takich jak: gniazdka telefoniczne, telewizyjne, informatyczne, światłowodowe, audio/wideo, multimedialne, komputerowe RJ45, głośnikowe czy gniazda/ładowarki USB i indukcyjne.

Występują również gniazdka elektryczne specjalne mocowane np. w podłodze lub kolumnie.

img

Wybór odpowiedniego zależy oczywiście od naszych potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia, w którym będą montowane.



Podstawowe oznaczenia występujące przy gniazdkach elektrycznych
 

2P - gniazdko pojedyncze bez uziemienia
2P + Z - gniazdko pojedyncze z uziemieniem (wystający bolec)
2 x 2P - gniazdko podwójne bez uziemienia
2 x 2P + Z - gniazdko podwójne z uziemieniem (wystający bolec)
 

Gniazdka 2P oraz 2x2P nie są zalecane przez aktualne przepisy.


IP (np. IP44) - Stopień ochrony IP oznacza zdolność ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych oraz stopień zabezpieczenia urządzeń przed przedostawaniem się do ich wnętrza ciał stałych (pierwsza cyfra) i cieczy (druga cyfra). W skrócie: ochrona przed przypadkowym dotknięciem palcem do części pod napięciem.
 


O jakich rodzajach gniazdek zasilających warto pomyśleć wyposażając mieszkanie?

Jeśli jesteś na etapie doposażania mieszkania w gniazdka zasilające, to w tym artykule podpowiemy jakie warto zainstalować. Wcześniej należy przemyśleć rozmieszczenie instalacji elektrycznej (przewody, puszki) w każdym pomieszczeniu i w miarę możliwości zamontować większą ilość gniazdek. Każda późniejsza przeróbka instalacji będzie kłopotliwa.

WAŻNE! Wszystkie prace instalacyjne powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel, czyli instalatora z uprawnieniami. Należy postępować zgodnie z normami i przepisami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Legrand nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody poniesione w trakcie przeprowadzania prac.

WSKAZÓWKA! Standardowo w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się 2-3 gniazda zasilające (jadalnia, piwnica, WC, korytarz, balkon) do nawet 10 (pokój dzienny, gabinet biurowy, kuchnia). Dodatkowo 1-2 gniazdka USB lub do indukcyjnego ładowania telefonu, telefoniczne oraz antenowe (pokój dzienny, sypialnie, korytarz, biuro).

Gniazdka elektryczne do domu z dziećmi

gniazdo-z-przeslona

Przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji należy wziąć pod uwagę obecność dzieci w domu i wybierać takie rodzaje gniazdek elektrycznych, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo.

Znakomitym rozwiązaniem jest gniazdo 2P+Z z przesłonami styków oferowane przez Legrand. Konstrukcja tych gniazd uniemożliwia dzieciom wsunięcie przedmiotów do ich wnętrza, zapobiegając tym samym porażenia prądem. W mechanizmie gniazda zamontowana jest przesłona uchylająca się pod jednoczesnym naciskiem obu bolców wtyczki. To właśnie dzięki niej dzieci nie mają szans na włożenie np. długopisu czy kredki do toru prądowego. Otwory gniazda są otwierane i zamykane przy wkładaniu i wyciąganiu wtyczki.  

Inne rozwiązanie

img

Gniazdo 2P+Z z blokadą zawiera zabezpieczenie, które wymaga specjalnego klucza uchylającego przesłony torów prądowych gniazd z blokadą. Zakładane jest ono bezpośrednio na wtyczkę urządzenia podłączanego do takiego gniazda. Gniazdo te zwykle jest w kolorze wyróżniającym, czerwonym.

Największe bezpieczeństwo gwarantuje gniazdo płaskie.

Gniazda do instalacji na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń wilgotnych

gniazdka

Jeśli szukasz gniazdek odpornych na deszcz czy śnieg powinieneś sięgnąć po gniazdka natynkowe. Przeznaczone są one do instalacji na zewnątrz, w pomieszczeniach wilgotnych typu kuchnia, piwnice, garaże itp. Wszędzie tam, gdzie wymagane są wyższe wskaźniki ochronności.
       
Gniazdo IP44 stosuj do pomieszczeń (kuchnia, łazienka), w których wymagany jest podwyższony stopień ochrony osprzętu na wnikanie wody, wilgotność i uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia ono ochronę przed rozbryzgiwaną wodą oraz ochrania przed wnikaniem ciał stałych o średnicy większej niż 1 mm. Może być również stosowane na zewnątrz budynku przy zachowaniu odpowiedniego miejsca instalacji.

Wybierz gniazdko IP55, jeśli chcesz zapewnić ochronę przed pyłem i wnikaniem wody lanej strugą (taras, balkon, garaż). A IP66 w sytuacji zapewnienia całkowitej szczelności na kurz i silne strumienie wody.


Inne dostępne rodzaje gniazdek elektrycznych

Oprócz typowych gniazd elektrycznych istnieje mnóstwo rozwiązań dla innych odbiorników sygnałów elektrycznych:

gniazda audio i wideo

gniazda-audio-video-legrand

gniazda telewizyjne

gniazdo-telewizyjne-legrand

gniazda telefoniczne i RJ 45

gniazdo-telefoniczne-legrand

gniazda multimedialne

gniazdo-multimedialne-legrand

gniazda głośnikowe

glosnikowe-podwojne-legrand

gniazda światłowodowe

gniazdo-swiatlowodowe-legrand

gniazda/ładowarki usb

gniazda-usb-legrand

gniazda/ładowarki indukcyjne

gniazda-indukcyjne-legrand

Dwa rodzaje montażu przewodów w mechanizmach gniazdek

Na rynku dostępne są dwa rodzaje gniazdek pod kątem sposobu montażu przewodów w  mechanizmach: z automatycznymi zaciskami sprężynowymi albo zaciskami śrubowymi.

zaciski

Zaciski śrubowe to połączenie przewodu poprzez dociśnięcie przewodu prowadzącego prąd elektryczny dokręcaną śrubą.

Automatyczne zaciski sprężynowe z oznaczeniem wejścia przewodów to szybsze i łatwiejsze niż przy zaciskach śrubowych, przyłączanie lub odłączanie przewodów (trwa tylko kilka sekund i nie potrzebujesz narzędzi).

podłączenie

Najlepiej ilustrują to zdjęcia: przewód wsuwasz po prostu do toru prądowego i otrzymujesz trwałe połączenie. Gdy zechcesz odłączyć, naciskasz na biały przycisk i wyprowadzasz przewód z otworu gniazda.

Takie rozwiązanie to wysoką niezawodność. Zaciski sprężynowe gwarantują stały docisk przewodu do żyły mimo upływu czasu.

Więcej informacji na temat montażu gniazdka znajdziesz w naszym artykule "Jak podłączyć gniazdko elektryczne".

Wszystkie komentarze